Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy wysłodziny można stosować w mieszalnikach i wozach paszowych?
Wysłodziny browarniane mają wiele wartości odżywczych, które doskonale sprawdzają się w skarmianiu zwierząt hodowlanych. Wzbogacenie diety w młóto pozytywnie wpływa na zwiększenie przyrostu opasów i trzody chlewnej, jednak największe uznanie ze względu na właściwości mlekopędne zyskało wśród producentów mleka. Mimo wielu zalet, podczas korzystania z młóta należy zachować umiar. Pomagają w tym wozy paszowe i mieszalniki.
Wysłodziny browarniane a wozy paszowe
Wysłodziny browarniane doskonale nadają się jako składnik mieszanki przygotowywanej w wozie paszowym. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że młóto należy dawkować z dużą dokładnością. W przeciwnym razie nie tylko nie uda się osiągnąć pozytywnych efektów, czyli zwiększonego udoju i poprawy parametrów mleka, a wręcz można zaszkodzić hodowli. Krowy przekarmione młótem mogą mieć problemy trawienne i rozrodcze.
W odpowiednim dawkowaniu wysłodzin browarnianych pomagają wozy paszowe. To urządzenia, dzięki którym możliwe jest precyzyjnie odmierzenie dawki produktu, a następnie połączenie jej z pozostałymi składnikami. Co więcej, wozy wyposażone są w wyrzynarki ułatwiające pobieranie kiszonek. W ten sposób powstaje pełnowartościowa dawka pokarmu o właściwych proporcjach składników odżywczych. Dodatkowo wozy paszowe posiadają noże i mieszadła, aby przygotowywać pokarm o odpowiedniej strukturze i konsystencji dostosowanej do skarmianego stada.
Czym różni się wóz paszowy od mieszalnika?
Młóto browarniane najłatwiej jest pozyskać od dystrybutora, na przykład firmy Domino z Żywca sprzedającej wysłodziny z dostawą w całej Polsce. Tu należy jednak podkreślić, że dotyczy to produktu świeżego. Nie wszyscy hodowcy korzystają z pasz mokrych, ale i dla nich istnieje rozwiązanie. Młóto dostępne jest również jako granulat lub w formie sypkiej. W takim wypadku wozy paszowe zastępowane są przez mieszalniki, czyli urządzenia do przygotowywania paszy sypkiej.
Mieszalniki umożliwiają przygotowanie jednorodnej paszy, z której nie sposób wyodrębnić poszczególnych składników. Z tego powodu, podobnie jak wozy paszowe, stanowią dobre rozwiązanie dla hodowców wykorzystujących młóto. Dzięki temu, że zwierzęta nie są w stanie selekcjonować podawanej mieszanki łatwo jest dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Zarówno mieszalniki, jak i wozy paszowe są ułatwieniem w prowadzeniu zbilansowanej diety zwierząt hodowlanych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana