Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy transporty medyczne to usługi świadczone w ramach kontraktów z NFZ?
Transport medyczny polega na przewiezieniu Pacjenta do placówki medycznej w chwili, gdy jego stan zdrowia uniemożliwia samodzielny przejazd. Odbywa się z zastosowaniem karetki, na której pokładzie jest profesjonalny zespół medyczny. Samochody oznaczone są literami „P” lub „S”. Takie transporty w ramach NFZ nie polegają na przyjeździe pogotowia ratunkowego. Jakie usługi oferuje taki transport?
Kto może skorzystać z transportu medycznego NFZ?
Zgodnie z art. 41 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, bezpłatny transport medyczny przysługuje Pacjentom do najbliższego punktu leczniczego w chwili konieczności podjęcia szybkiego leczenia oraz z ograniczeniami ruchowymi, które uniemożliwiają takim osobom dotarcie do miejsca, gdzie otrzymają pomoc. Na terenie Polski bezpłatny transport medyczny w przypadku zakończenia leczenia szpitalnego przysługuje nielicznym osobom. Mogą z niego skorzystać Pacjenci na podstawie zlecenia lekarskiego. Jeśli nie dotyczy wspomnianych sytuacji, jest w 40% pokrywany przez państwo a w 60% przez Pacjenta. Wyróżnia się także pewną grupę wezwań, gdzie płatność jest 100% - określają je wewnętrzne regulaminy szpitali.
Przeczytaj również: Jak przewieźć na badania osobę leżącą?
Na czym polega transport medyczny?
Osoby, który ze względów zdrowotnych nie mogą sami udać się do jednostki służby zdrowia, mają możliwość skorzystania z transportu medycznego. Jest to nic innego jak usługa przejazdu przystosowanym pojazdem z noszami pod opieką doświadczonego, wykwalifikowanego pracownika kadry medycznej. Transport tego typu umożliwia przewóz osób w cięższych stanach chorobowych, ale takich, które potrzebują natychmiastowej, specjalistycznej opieki oraz dostępu do sprzętu medycznego na czas przejazdu. Taką ofertę proponuje m.in. Małopolska Kolumna Transportu Sanitarnego, która dba o zdrowie swoich podopiecznych.
Jak wyposażony jest pojazd transportu medycznego?
Transport chorych w ramach medycznych przewozów to bardzo odpowiedzialne zadanie, które wymaga zastosowania odpowiednio wyposażonych karetek. Muszą się w nich znajdować substancje lecznicze dopuszczone do obrotu oraz sprzęt do ratowania życia – m.in. respirator, defibrylator czy butla z tlenem. Na pokładzie karetki transportu medycznego nie może przede wszystkim zabraknąć personelu – ratownika i pielęgniarki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana