Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy spadek można odrzucić?
Otrzymanie spadku to dla jednych coś dobrego, a dla innych – nieprzyjemna niespodzianka (spadek nie zawsze oznacza korzyści finansowe). Warto pamiętać, że z chwilą śmierci spadkodawcy spadkobierca nabywa spadek z mocy samego prawa. Istnieje jednak możliwość, by odrzucić spadek. Jest na to określony termin, którego trzeba się trzymać. Jak wygląda procedura odrzucenia spadku u notariusza?
Jak przebiega odrzucenie spadku?
Odrzucenie spadku to jedna z bardzo ważnych czynności notarialnych. Spadkobierca ma trzy możliwości – może przyjąć spadek wprost, przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzucić spadek. Aby odrzucić spadek, należy złożyć odpowiednie oświadczenie o odrzuceniu spadku przed sądem (ustnie lub na piśmie z podpisem notarialnie poświadczonym) lub notariuszem. Liczy się termin. Na odrzucenie spadku spadkobierca ma jedynie 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedział się o powołaniu go na spadkobiercę. Po tym terminie nie ma już odwrotu – spadkobierca nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Przeczytaj również: Na czym polega odrzucenie spadku?
Odrzucenie spadku jest możliwe w Kancelarii Notarialnej z Rzeszowa.
Istnieje jednak wyjątek. Dotyczy on sytuacji, kiedy majątek własny spadkobiercy jest zadłużony, a spadek, jaki jest dla nieco przeznaczony, mógłby pokryć wierzytelności. Spadkobiercy mogą zgodnie z prawem żądać (jeśli chce się odrzucić spadek, by uniemożliwić im pokrycie długów), by odrzucenie spadku było bezskuteczne w stosunku do nich. Takie żądanie mogą oni przedstawiać jedynie wtedy, gdy wierzytelność była już w momencie otwarcia spadku.
Przeczytaj również: W jakich sytuacjach niezbędne jest odrzucenie spadku przez małoletniego?
Jakie są skutki odrzucenia spadku?
Jeśli spadkobierca złoży w określonym terminie oświadczenie o odrzuceniu spadku, traktuje się go tak, jakby nie dożył spadku. Wiąże się to z tym, że do dziedziczenia w następnej kolejności są powoływani jego zstępni (dzieci). To jednak nie wszystkie skutki. Po odrzuceniu spadku zmienia się tytuł powołania do spadku. Ponadto następuje zmiana wielkości udziału poszczególnych spadkobierców – jeśli spadkobierca nie ma zstępnych, jego udział jest rozdzielony między pozostałych spadkobierców. Nadchodzi także zmiana kręgu osób, które dochodzą do dziedziczenia (w miejsce do dziedziczenia powołani zostaną inni spadkobiercy). Co ważne, nie można odrzucić spadku na korzyść innej osoby.
Przeczytaj również: Kiedy dokonuje się notarialnego odrzucenia spadku?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana