Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy przez technologię CNC zawód tokarza zniknie?
Upowszechnienie tokarek CNC (Computer Numerical Control) zrewolucjonizowało przemysł produkcyjny, umożliwiając tworzenie skomplikowanych części z niespotykaną dokładnością i szybkością. Ma to ogromny wpływ na zawód tokarza, ponieważ wiele zadań, które kiedyś były wykonywane ręcznie, teraz bez wysiłku zrealizuje maszyna. Czy to oznacza koniec dla pracowników?
Czy zawód tokarza jest zagrożony?
Wyposażenie tokarek w system sterowania CNC miało znaczący wpływ na zawód tokarza. Zautomatyzowane maszyny są w stanie produkować części szybciej i z większą dokładnością niż praca ręczna, co czyni je bardziej pożądanymi przez pracodawców. Doprowadziło to do spadku zapotrzebowania na wykwalifikowanych tokarzy, ponieważ firmy szukają możliwości redukcji kosztów i zwiększenia wydajności.
Przeczytaj również: Budowa i działanie tokarek rurowych
Niestety (z perspektywy pracownika) ta sytuacja dotyczy nie tylko tokarek CNC, ale również wszystkich obrabiarek metalu. Obecnie na rynku dostępne są zaawansowane urządzenia, do których pracy niemal nie potrzeba człowieka. Szeroki asortyment oferuje na przykład firma Galika, dystrybutor obrabiarek renomowanych producentów. Zapotrzebowanie na wytwory takich maszyn jest ogromne, co jeszcze bardziej przyspiesza ich rozwój. Jest to świetna okazja dla przedsiębiorców, ponieważ wyposażenie zakładu w nowoczesne obrabiarki znacząco przyspiesza produkcję i przekłada się na wzrost zarobków. Warto jednak podkreślić, że automatyzacja obróbki ogranicza, ale nie wyklucza z procesu czynnika ludzkiego.
Przeczytaj również: Zasady bezpiecznego toczenia na tokarce
Automatyzowanie procesów obróbczych to szansa na nowe miejsca pracy
Z pewnością w czasie upowszechniania tokarek CNC niektórzy pracownicy zostali zastąpieni przez maszyny. Dla innych ten proces stał się szansą na rozwój kariery zawodowej. Jedni tokarze przystosowali się do nowej rzeczywistości na przykład poprzez naukę programowania i obsługi maszyn CNC. Inni wykorzystują swoje doświadczenie (wzbogacone o stosowne kursy) do przeprowadzania serwisu i konserwacji obrabiarek, ponieważ należy pamiętać, że takie urządzenia wymagają regularnej kontroli stanu technicznego i napraw.
Prawdą jest więc, że niektóre aspekty zawodu tokarza mogą stać się przestarzałe z powodu automatyzacji. Nadal jednak będą istniały możliwości dla wykwalifikowanych specjalistów, którzy są skłonni dostosować się i przyjąć nowe technologie. W końcu automatyzacja ma ułatwiać życie, a nie przysparzać problemów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana