Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy po ślubie można dokonać podziału majątku?

Spis treści
- Rozdzielność majątkowa na wniosek jednego z małżonków
- Sądowy podział majątku wspólnego małżonków
- Umowny podział majątku wspólnego małżonków
W życiu małżeńskim często pojawiają się sytuacje, które skłaniają małżonków do podjęcia decyzji o podziale majątku wspólnego. Polskie prawo oferuje parom możliwość dokonania takiego podziału zarówno w trakcie trwania związku małżeńskiego, jak i po jego ustaniu.
Rozdzielność majątkowa na wniosek jednego z małżonków
W przypadku wystąpienia ważnych powodów, każdy z małżonków może zwrócić się do sądu o ustanowienie rozdzielności majątkowej. Ważne powody to okoliczności, które sprawiają, że obowiązująca wspólność majątkowa nie służy ani dobru drugiego z małżonków, ani też dobru założonej przez nich rodziny. W ocenie czy występują przesłanki do ustanowienia rozdzielności majątkowej pomóc może adwokat. Częstochowa, Warszawa, czy każde większe lub mniejsze miasto ma specjalistów z zakresu prawa cywilnego, pomagających w kwestiach rozdzielności majątkowej. Sam podział majątku może odbyć się natomiast na dwa sposoby.
Przeczytaj również: Podział majątku a umowa majątkowa małżeńska – co warto wiedzieć?
Sądowy podział majątku wspólnego małżonków
Jeśli sąd uwzględni wniosek o ustanowienie rozdzielności majątkowej, małżonkowie będą posiadali majątki osobiste oraz udziały w dotychczasowym majątku wspólnym. W sytuacji, gdy nie mogą dojść do porozumienia co do podziału tego majątku, mogą to uczynić na drodze sądowej. Sądowy podział majątku wspólnego zasadniczo obejmuje całość majątku, jednak w przypadku ważnych powodów może być ograniczony do jego części.
Przeczytaj również: Jak wygląda podział majątku po śmierci rodzica?
Umowny podział majątku wspólnego małżonków
Jeśli małżonkowie są zgodni co do sposobu podziału majątku wspólnego, mogą zawrzeć umowę, w której określą, które składniki majątkowe przypadną każdemu z nich. W umowie mogą również uwzględnić kwestię ewentualnych dopłat z tytułu wyrównania udziałów. Należy jednak pamiętać, że jeśli w skład majątku wchodzi nieruchomość, taka umowa musi mieć formę aktu notarialnego.
Przeczytaj również: Ustalanie wartości nakładów w kontekście podziału majątku: porady prawne
Podsumowując, polskie prawo umożliwia małżonkom dokonanie podziału majątku wspólnego zarówno w trakcie trwania związku małżeńskiego, jak i po jego ustaniu. Istnieją dwie drogi prowadzące do tego celu – sądowy podział majątku oraz podział umowny. W przypadku trudności w ocenie sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalisty, który dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu doradzi odpowiednie rozwiązanie danej sytuacji związanej z majątkiem zgromadzonym podczas trwania związku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana