Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy perforować można każdy metal?
Blaszane elementy konstrukcyjne znajdują powszechne zastosowanie w branży budowlanej. Tego typu komponenty często mają perforowaną powierzchnię. Dzięki temu odznaczają się one walorami estetycznymi na najwyższym poziomie. Wiele osób zastanawia się jednak, czy perforowanie blach nie wpływa niekorzystnie na ich parametry techniczne oraz, czy można wykonywać otwory na każdym metalowym elemencie. Dowiedz się więcej na ten temat!
Na czym polega perforowanie blach?
Perforowaniem nazywa się proces wykonywania rozmaitych szczelin i otworów na powierzchni danego materiału. Perforacje najczęściej przyjmują kształt niewielkich oczek albo kwadracików i prostokącików widniejących na całym arkuszu blachy. Do pokrywania dziurami nawierzchni tego typu wyrobów wykorzystuje się rozmaite metody obróbki metalu. Do najpopularniejszych z nich zalicza się przede wszystkim:
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie blach perforowanych nierdzewnych
wykrawanie – realizowane za pomocą sterowanych cyfrowo maszyn pozwalających na dokładne wycinanie żądanych kształtów;
wiercenie – znajdujące zastosowanie głównie w przypadku grubszych blach; dzięki niemu można uzyskać o dowolnej średnicy;
frezowanie – wykonywane w celu wytworzenia w perforowanym materiale bardzo wąskich szczelin, które nie ulegają zbyt łatwo zatkaniu.
Blachy perforowane odznaczają się estetycznym wyglądem. Dlatego też wykonane z nich wyroby zazwyczaj pełnią funkcję dekoracyjną. Perforacje mogą także służyć innym celom, np. odprowadzaniu ciepła. Warto mieć świadomość, że perforowanie blach w najmniejszym stopniu nie oddziałuje na ich wytrzymałość. Można je zatem z powodzeniem wykorzystywać np. do budowy ogrodzeń albo wykonywania elewacji nowoczesnych budynków.
Metale najczęściej poddawane perforacji
Procesowi perforacji można poddawać elementy wykonane z różnego rodzaju metali. Trzeba jednak pamiętać, że poziom twardości danego materiału nie powinien przekraczać 90 dN/mm2. W praktyce otwory o odpowiednio dobranej średnicy i nachyleniu wykonuje się w stalowych i aluminiowych komponentach. Profesjonalnie zrealizowane perforacje nierzadko zdobią również wyroby z miedzi, mosiądzu i metali nierdzewnych dostępne w takich sklepach, jak hurtownia LOKO oferująca metale kolorowe. Dekoracyjne otwory można także niejednokrotnie zobaczyć na artykułach zrobionych ze stali ocynkowanej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana