Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy oświetlenie ewakuacyjne wymaga przeglądów?
Wszystkie urządzenia zaliczane do sprzętów i systemów przeciwpożarowych wymagają przeglądów. Realizowane są przez osoby, które mają uprawnienia oraz kwalifikacje techniczne. Oświetlenie ewakuacyjne zalicza się do urządzeń przeciwpożarowych, dlatego objęte jest obowiązkowymi przeglądami wymaganymi przez prawo. Mówi o tym rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 07.06.2010 oraz z dnia 11 stycznia 2019 roku.
Czym jest oświetlenie ewakuacyjne i jakie są jego rodzaje
Przez oświetlenie ewakuacyjne rozumie się każdą instalację oświetleniową, której celem jest wskazanie drogi ewakuacji użytkowników obiektu w przypadku zaniku zasilania głównego. Ten rodzaj oświetlenia pobiera energię elektryczną z akumulatora, dlatego może emitować światło niezależnie od stanu instalacji elektrycznej obiektu. Co bardzo istotne, oświetlenie ewakuacyjne powinno zapewniać widoczność drogi ewakuacyjnej oraz znaków przez 2 pełne godziny.
Przeczytaj również: Oświetlenie ewakuacyjne - rodzaje, zastosowanie i normy prawne
Jakie są typy oświetlenia ewakuacyjnego? Według informacji przekazanych przez firmę Pirotoks z Katowic wyróżnia się 3 rodzaje. Jest to oświetlenie:
drogi ewakuacyjnej;
ewakuacyjne strefy otwartej;
ewakuacyjne strefy wysokiego ryzyka.
Jak przebiega proces przeglądu oświetlenia ewakuacyjnego?
Obowiązkowy przegląd techniczny wymagany przez prawo wykonywany jest nie rzadziej niż raz w roku. Przeprowadza go jednostka uprawniona. Taki specjalista powinien mieć m.in. uprawnienia SEP do 1 kV. Sam proces przeglądu urządzenia polega na dokonaniu niżej wymienionych czynności:
sprawdzenie dziennika oświetlenia ewakuacyjnego;
kontrola raportów z ubiegłych lat, które zawierają wnioski z przeglądów oświetlenia ewakuacyjnego;
analiza schematu rozmieszczenia oświetlenia ewakuacyjnego na obiekcie;
sprawdzenie zgodności certyfikatów urządzeń zawartych w dzienniku;
fizyczna kontrola sprawności oświetlenia ewakuacyjnego wraz z symulowaniem zaniku napięcia na poszczególnych obwodach.
Tak przeprowadzone przeglądy techniczne muszą być realizowane na każdym obiekcie wyposażonym w oświetlenie ewakuacyjne. Ma to na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom budynku w razie zaniku napięcia głównego lub wystąpienia zagrożenia pożarowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana