Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy domowe sposoby na kurzajki są skuteczne?
Kurzajki można leczyć domowymi sposobami, na przykład za pomocą preparatów dostępnych w aptece. Są to środki o działaniu złuszczającym w postaci plastrów, maści, żelów i sztyftów. Na efekty można liczyć tylko dzięki długotrwałemu stosowaniu — zwykle pierwsze rezultaty widoczne są po dwóch tygodniach. Gdy domowe sposoby usuwania kurzajek nie pomogą, to jedynym rozwiązaniem są zabiegi specjalistyczne.
Co to jest kurzajka?
Kurzajki to zmiany skórne, które pojawiają się zwykle na dłoniach i stopach. Często są bolesne i powodują niemały dyskomfort podczas wykonywania codziennych czynności. Kurzajki wywołuje wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego. Zarazić można się poprzez kontakt z nosicielem lub przedmiotem, którego dotykał. Największe prawdopodobieństwo transmisji wirusa występuje na basenach, siłowniach oraz w publicznych toaletach i szatniach. W grupie ryzyka znajdują się osoby z obniżoną odpornością, a infekcji sprzyjają uszkodzenia naskórka, które ułatwiają wnikanie wirusa do tkanek. Od czasu zarażenia do momentu pojawienia się wykwitów skórnych może minąć sporo czasu – nawet kilka miesięcy. Leczeni jest objawowe i wdrażane dopiero po pojawieniu się charakterystycznych zmian na skórze.
Przeczytaj również: Jakie są przyczyny powstawania brodawek wirusowych na stopach?
Leczenie kurzajek
Jak wspomniano wcześniej, usuwanie kurzajek domowymi sposobami opiera się na stosowaniu preparatów złuszczających dostępnych w aptece – są to środki bez recepty oraz preparaty przypisywane przez lekarza zawierające kwas salicylowy, mlekowy, fluorouracyl i kwas chlorooctowy. Działanie leków polega na złuszczaniu naskórka i jego zmiękczaniu, co ogranicza procesy rogowacenia. Kurzajki można także wymrażać – krioterapia powoduje, że brodawka po pewnym czasie odpada.
Kurzajki opierające się leczeniu domowymi sposobami można usunąć innymi metodami. W Medic4Foot – podologia Łódź kurzajki są wycinane chirurgicznie lub laserowo oraz wymrażane ciekłym azotem, a także wypalane za pomocą prądu. Jest wiele zmian skórnych, które mogą przypominać brodawki, choć często nimi nie są, dlatego trafne postawienie diagnozy jest podstawą skutecznego leczenia. Jeśli zmiana opiera się domowym sposobom, to jest to znak, że pora zasięgnąć opinii specjalisty. Niekiedy zdarza się, że brodawki znikają samoistnie, praktycznie bez żadnego leczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana