Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy dach kryty blachodachówką jest głośny?
Bębnienie deszczu po dachu jednym bardzo się podoba, innym wydaje się wyjątkowo irytujące. Ocena pozostaje kwestią subiektywną. Natomiast faktem jest to, że krople deszczu wywołują spory hałas – największy w przypadku pokryć z blachy. Czy to oznacza, że dach kryty blachodachówką musi być głośny? Czy można go wyciszyć? Doradzamy, jak poradzić sobie z tym problemem.
Kiedy hałas blaszanego pokrycia dachowego jest uciążliwy?
Głównym powodem hałasu jest sama blacha. To sztywny materiał, który łatwo wpada w wibracje pod wpływem gradu lub ulewnego deszczu. Odgłosy są szczególnie silne, jeżeli blachodachówka została położona na konstrukcji z łat i kontrłat, pod którymi znajduje się tylko membrana dachowa. W takiej sytuacji dach zamienia się w pudło rezonansowe: wzmacnia odgłosy spowodowane przez wiatr i opady atmosferyczne. Efekty dźwiękowe nie mają specjalnego znaczenia w magazynach, wiatach na pojazdy czy maszyny rolnicze. Natomiast są uciążliwe w przypadku obiektów mieszkalnych. Szczególnie wtedy, gdy budynki mają zagospodarowane poddasza.
Przeczytaj również: Na czym polega renowacja dachów?
Jak wyciszyć dach pokryty blachodachówką?
Oczywistym sposobem wyciszenia blachodachówki jest założenie odpowiedniej izolacji. Jakie materiały wybrać? Doradca klienta reprezentujący firmę Hanbud, producenta pokryć blaszanych z Białegostoku, wskazuje najpopularniejsze rozwiązania: – Polecanym materiałem do ocieplania poddaszy jest wełna mineralna (skalna lub szklana). Zazwyczaj montuje się ją w dwóch warstwach, aby uzyskać odpowiednią grubość izolacji. Pierwsza warstwa trafia między krokwie, a drugą należy ułożyć na specjalnym ruszcie na całej powierzchni połaci. Wełna mineralna dobrze wycisza dach i zapobiega stratom ciepła. Ponadto jest materiałem niepalnym. Dużą popularnością cieszą się też ocieplenia z poliuretanu w postaci płyt i pianki do bezpośredniego natryskiwania. Mają dobre parametry termoizolacyjne, lecz ustępują wełnie mineralnej pod względem podatności na wysokie temperatury. Wytrzymałość płyt PUR i PIR nie przekracza 300°C.
Wykazaliśmy, że dach pokryty blachodachówką jest głośny, lecz nie musi być uciążliwy dla osób przebywających w budynku. Wszystko zależy od tego, co znajduje się pod pokryciem. Odpowiednio gruba warstwa izolacji akustycznej (i jednocześnie termicznej), zapewnia minimalizację hałasu nawet na poddaszach użytkowych.
Przeczytaj również: Wykonywanie pokryć dachowych – klucz do trwałości i estetyki budynków
Przeczytaj również: Czy dachówki betonowe występują w różnych kolorach?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana