Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czy biuro detektywistyczne może legalnie śledzić ludzi?
Prywatny detektyw wykonuje wiele zadań, które u pozostałych osób mogłyby być przyczyną odpowiedzialności karnej. Biura detektywistyczne w celu kompleksowego wykonywania swojej pracy często korzystają z obserwacji i śledzenia. Jednak dzięki ustawie o usługach detektywistycznych z dnia 6 lipca 2001, wszelkie tego typu działania są legalne i całkowicie bezpieczne.
Do jakich działań uprawnieni są prywatni detektywi?
Głównym zadaniem każdego detektywa jest efektywne pozyskiwanie i gromadzenie informacji zarówno od osób fizycznych, jak i państwowych instytucji administracyjnych czy przedsiębiorstw prywatnych. Dzięki specjalnym regulacjom prawnym prywatny detektyw może mieć dostęp do danych archiwalnych i innych zbiorów, które nigdy nie są udostępniane przeciętnemu obywatelowi. Ponadto najważniejszym narzędziem pracy każdego detektywa jest obserwacja osoby lub grupy osób i w ten sposób pozyskiwanie zarówno informacji jak i dowodów, które mogą być przydatne w poświadczeniu m.in. w rozprawach sądowych.
Przeczytaj również: Dlaczego warto współpracować z detektywem przy zaginięciu bliskiej osoby?
Do gromadzenia tego typu danych często konieczne jest śledzenie osób, które jednak musi się odbywać w granicach norm i nie wykraczać poza konieczność zebrania niezbędnych w sprawie informacji. W wypadku przekroczenia przez detektywa granic swojej działalności może być również posądzony o stalking.
Przeczytaj również: Jakie czynności podejmuje detektyw?
Zasady pracy i obowiązki prywatnego detektywa
Detektyw w swojej pracy pozyskuje wiele danych wrażliwych, dlatego jego działanie musi zawsze opierać się na zasadach etyki zawodowej. Obowiązuje go m.in. lojalność wobec Klienta, przestrzeganie praw i wolności drugiego człowieka, a także konieczność zachowywania tajemnicy zawodowej. Zarówno w czasie trwania postępowania, jak i po jego zakończeniu, żaden detektyw nie może wyjawić informacji i danych pozyskanych w trakcie trwania sprawy. Zróżnicowane usługi prywatnych detektywów dostępne są w biurze detektywistycznym Detektywi, które oferuje szeroki zakres świadczeń zarówno w sprawach prywatnych, jak i karnych oraz biznesowych.
Każdy prywatny detektyw musi w czasie swojej pracy dysponować licencją, którą jest w stanie okazać osobie, której dotyczą wykonywane czynności. Jest również zobowiązany wykazywać się inwencją i inteligencją w swoich działaniach, z zachowaniem ogólnych norm społecznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana