Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co warto wiedzieć o mikrorachunku?
Zbliża się czas rozliczenia z fiskusem? Z pewnością wiesz, że polski system podatkowy jest dość skomplikowany, co utrudnia obywatelom poprawnie obliczenie kwoty należnego podatku. Do niedawna podatnicy mieli jeszcze jeden problem w postaci wyboru właściwego konta do dokonania przelewu. Aby uprościć procedurę, od 1 stycznia 2020 roku wprowadzono mikrorachunek. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, co warto o nim wiedzieć!
Co to jest mikrorachunek podatkowy?
Mikrorachunkiem podatkowym określa się indywidualny rachunek bankowy. Jest on przypisany do podatnika i stanowi miejsce do wpłaty należnych stawek podatków: PIT, CIT i VAT. Inną nazwą, jaką można spotkać, jest Indywidualny Rachunek Podatkowy (IRP). Zawsze składa się z 26 cyfr i poprzedzających ich dwóch liter, najczęściej PL. Aby mieć pewność obliczenia odpowiednich stawek, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z obsługi księgowej firm. Śląskie jest województwem z bogatą ofertą takich usług.
Przeczytaj również: Czy outsourcing księgowości do biura rachunkowego się opłaca?
Najważniejsze informacje o IRP, czyli co warto wiedzieć na temat mikrorachunku?
IRP jest generowany automatycznie, do czego niezbędny jest nr PESEL i NIP. Każdy podatnik może go otrzymać w urzędzie skarbowym lub na rządowej stronie internetowej przeznaczonej podatkom. W zależności od sytuacji należy podać informacje, czy prowadzona jest działalność gospodarcza, a także jakie podatki i ubezpieczenia są rozliczane, np. VAT, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Obsługa rachunku jest prosta i podobna do przelewów tradycyjnych. W ten sposób wyeliminowano błędy popełniane przez podmioty gospodarcze. Tym samym, jeżeli podatnik zlecił prowadzenie ksiąg rachunkowych profesjonalistom, np. Biurze Rachunkowemu Saldo w Dąbrowie Górniczej, które oblicza należności, przedsiębiorca nie musi martwić się o zaległości.
Przeczytaj również: Jakie są podstawowe zasady rzetelnej księgowości?
Korzyści wynikające z prowadzenia mikrorachunku podatkowego
Mikrorachunek to przede wszystkim oszczędność czasu i mniej problemów związanych z potencjalnym składaniem wyjaśnień w urzędzie. Sprawdzenie IRP jest proste i szybkie, podatnik ma do niego wgląd przez Internet. Co więcej, ze względu na przypisanie rachunku do firmy, zmieniając jej siedzibę, nie ma konieczności zmiany numeru. Znacznie szybciej otrzymuje się także zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.
Przeczytaj również: Wyzwania dla księgowości w obliczu sztucznej inteligencji
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana