Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co to sitodruk i do czego jest stosowany?
Sitodruk, a więc druk sitowy to technika drukowania, która jest wciąż popularna. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Czym dokładnie jest, dowiesz się z naszego przewodnika. Wyjaśniamy w nim, jakie są farby oraz jakie ma zastosowanie sitodruk. Odkryj etapy procesu. Jaką maszynę się stosuje? Sprawdzamy w naszym artykule!
Co to jest sitodruk?
Druk sitowy, a więc sitodruk to metoda stosowana na większych płaszczyznach. Opiera się na sicie. Pozwala na wykonanie danego wzoru. Potem przenosi się go na drukarski materiał. Cechuje się oczkiem o nieznacznej średnicy. W ten sposób możliwe jest dokładne przepuszczenie farby czy zachowanie dobrej jakości odbitki. Na sposób blokowania otworów wpływa typ farby, materiał czy gęstość sita.
Rodzaje farb do sitodruku
W celu utrwalenia nadruku i sprawienia, aby był atrakcyjny, wykorzystuje się farby do sitodruku. Do wyboru jest wiele typów, które jednak mają różne przeznaczenie. Wszystko zależy od planowanego efektu. W ten sposób można mieszać kolory, co pozwala na uzyskanie odpowiedniego.
Zastanawiasz się nad skorzystaniem z usługi sitodruku? Najpowszechniejsze są farby:
plastisolowe – elastyczne, trwałe, gęste,
rozpuszczalnikowe – trwałe. Nie przepuszczają powietrza,
wodne – elastyczne i miękkie. Naturalne lub sztuczne tkaniny mogą być przez nie oznakowane.
Jakie zastosowanie ma sitodruk?
Usługa sitodruku to technika stosowana do nadruku różnych wymiarów powierzchni. Nanosi się dzięki niemu wzory na takie tworzywa jak:
plastik,
drewno,
tkanina,
karton,
metal.
Odbitki są wytrzymałe i niestraszne są im czynniki zewnętrzne. Przykładem mogą być bilbordy. Oprócz tego wykorzystuje się go do tworzenia koperty, torb foliowych czy etykiet. Sprawdza się do tworzenia toreb reklamowych czy ozdabiania ubrań na przykład bluz dla firm czy koszulek polo.
Cały proces polega na nałożeniu niewielkich rozmiarów siatki na drukowaną formę. Jest to specjalny szablon. Niedrukowane miejsce pozostaje zakryte. Farba dzięki temu przenika przez niezakryte części. W ten sposób otrzymuje się odbitkę. Na blokowanie otworów wpływają takie czynniki jak: typ farby, gęstość sita czy materiał. Używa się specjalnej światłoczułej emulsji. Naświetla się ją, a później wywołuje. Wypłukuje się następnie elementy nieutrwalone.
Jakie są etapy procesu sitodruku?
Na początku wymagane jest stworzenie wzoru. Po uzyskaniu projektu drukarz zajmuje się jego wydrukiem na przezroczystej folii octanowej. Następnie przygotowuje sito. Specjalista od sitodruku dokonuje oceny złożoności wzoru. Musi do niego dopasować matrycę. Poza tym dobiera teksturę materiału do nadruku. Siatkę pokrywa powłoką emulsji. Utwardza ją światłem. W formie płynu pozostają te elementy pokryte wzorem. W przypadku większej ilości kolorów wymagane są oddzielne matryce. Dlatego wiąże się to z wymogiem precyzji. Szablony muszą być dopasowane.
Potem dochodzi do stwardnienia obszarów, które są pokryte wzorem. Inne elementy emulsji są spłukiwane. Przez odcisk przechodzi atrament. Potem sito zostaje suszone i dokonywane są przez drukarza poprawki. Nadruk będzie dokładniejszy. W ten sposób szablon jest już gotowy. Następnie na prasie drukarskiej, a więc maszynie do sitodruku, umieszcza się sito. Materiał do nadruku jest kładziony na płasko na urządzeniu drukarskim. Na niego opuszcza się sito. Tusz znajduje się w jego górnej części. Dzięki raklom rozprowadza się go na całą długość sita. Pozwala to na przeniknięcie farby przez puste elementy szablonu i odciśnięcie wzoru.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana