Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co się dzieje z ciałem zmarłego między śmiercią a pochówkiem?
Śmierć bliskiej osoby wiąże się z koniecznością organizacji pochówku. Zwykle jednak wspomniane wydarzenia dzieli kilka dni, a w nietypowych przypadkach ten okres może być znacznie dłuższy. Osoby, które nigdy nie organizowały takiej uroczystości, czasami zastanawiają się, co się dzieje z ciałem we wspomnianym okresie. Jak to wygląda w praktyce?
Przede wszystkim transport zwłok
Niektórzy z nas być może pamiętają czasy, w których ciało w okresie oczekiwania na dopełnienie formalności oraz organizację ceremonii pogrzebowej znajdowało się w domu. Dziś jednak zdecydowanie odchodzi się od tej tradycji. Pierwszą czynnością, która musi się odbyć, jest oczywiście stwierdzenie zgonu, do czego niezbędny jest lekarz.
Przeczytaj również: Wszystko, co warto wiedzieć na temat kremacji zwłok
W następnej kolejności należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym, który zorganizuje transport zwłok. Wówczas ciało zmarłego przewożone jest do specjalnej chłodni. Dzieje się tak, ponieważ powinno być przechowane w bezpiecznych i higienicznych warunkach aż do dnia pogrzebu.
Przeczytaj również: Ile kosztuje organizacja pogrzebu w zakładzie pogrzebowym?
Przygotowanie ciała do pogrzebu i złożenie do trumny lub kremacja
Po przewiezieniu zwłok do chłodni przychodzi czas na kolejne czynności. O to, co wówczas się dzieje, zapytaliśmy pracownika zakładu pogrzebowego w Nowej Rudzie, który wyjaśnił:
Przeczytaj również: 5 przesądów związanych z pogrzebami
- Osoby, które zlecają nam organizację pochówku bliskiego zmarłego, mogą liczyć na kompleksowe wsparcie. Po przewiezieniu ciała do chłodni przygotowujemy je do ceremonii. Mowa tutaj o toalecie pośmiertnej oraz o ubiorze. Czasami również trzeba dodatkowo zabezpieczyć ciało przed rozkładem i wykonać makijaż.
Po opisanych przez naszego rozmówcę czynnościach przychodzi czas na złożenie ciała do trumny albo na kremację zwłok. Rodzina zmarłego wówczas wybiera odpowiednią trumnę lub urnę i jeżeli wyraża taką wolę, to może uczestniczyć w ceremonii kremacyjnej w odpowiednio przygotowanym do tego pomieszczeniu. Taki proces trwa około 2 godzin.
Ostatnim krokiem jest oczywiście transport ciała do kościoła albo do domu pogrzebowego (w przypadku ceremonii świeckich). Należy wspomnieć, że może się tym zająć wyłącznie firma dysponująca odpowiednim pojazdem. Chodzi o to, że auto musi być przystosowane do świadczenia tego rodzaju usług. Po mszy lub przemowie Mistrza Ceremonii ciało jest transportowane na cmentarz.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana