Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co powinien zawierać kompletny system dachowy?
Większość osób, które przyglądają się gotowym budynkom mieszkalnym, widzi gotowy rezultat. W kontekście dachu najbardziej widoczne jest pokrycie wykonane np. z blachodachówki czy dachówki ceramicznej. Jednak zanim będzie możliwe zrealizowanie powierzchniowej warstwy ochronnej na połaci dachowej, konieczne jest zbudowanie całej konstrukcji. Oto najważniejsze elementy, które składają się na system dachowy w budynkach jednorodzinnych!
Konstrukcja dachowa – z czego dokładnie się składa?
Kompletny system dachowy musi być zaplanowany i wykonany tak, by nie brakowało w nim żadnego elementu. Pod kątem konstrukcyjnym kluczowe znaczenie ma część nośna. To ona przenosi cały ciężar połaci na ściany budynku. Do jej głównych elementów zaliczają się:
Przeczytaj również: Jak dobrać pokrycie dachowe do kąta nachylenia dachu?
murłata;
płatew (dolna, środkowa i górna);
krokiew;
belki wiązara;
słup;
miecz.
Jak wskazuje przedstawiciel firmy Robert Hajduk Pokrycia Dachowe z Gliwic, są to elementy niezbędne do powstania konstrukcji nośnej dachu np. w formacie dwuspadowym.
Pozostałe elementy systemu dachowego
W dalszej kolejności wznoszenia dachu nie można zapomnieć o elementach nośnych dla pokrycia. W tym celu stosuje się łaty i kontrłaty lub pełne deskowanie. Dla zabezpieczenia przeciwwilgociowego wykorzystywana jest membrana, folia ochronna lub warstwa bitumiczna (papa). Gdy zakończony jest już montaż konstrukcji dachowych w Gliwicach pora na realizację pokrycia. W tym przypadku materiały budowlane są przeróżne – od pełnych dachówek ceramicznych i betonowych, przez blachodachówki, czy blachę. Kluczowe znaczenie w kontekście szczelności dachu ma natomiast zabezpieczenie punktów newralgicznych. Mowa o kalenicy górnej oraz kalenicach narożnych. W tych miejscach stosuje się gąsiory i specjalne taśmy uszczelniające, które posiadają również właściwości wentylacyjne. Dolna część pokrycia dachowego znajdująca się najbliżej ścian konstrukcyjnych to okap dachowy. Zabezpiecza przed ich zawilgoceniem i pozwala na montaż systemu rynnowego, który również zalicza się do kompletnego dachu.
W zaawansowanych konstrukcjach dachowych może występować również:
kosz;
lukarna;
klamra;
ława kominiarska.
Natomiast niemal w każdym obecnie budowanym obiekcie występuje też komin. Jego obróbka również wchodzi w skład systemu dachowego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana