Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Co podlega pod INTRASTAT?

Spis treści
- Kto ma obowiązek korzystania z INTRASTAT?
- Kiedy należy złożyć deklarację INTRASTAT?
- O czym należy pamiętać przy wypełnianiu INTRASTAT?
Chcesz dokładnie kontrolować i rozliczać transakcje dokonywane na terenie UE? Wyjaśniamy poniżej, kiedy dokładnie trzeba korzystać z INTRASTAT i co to jest.
INTRASTAT jest nowoczesnym programem, który pomaga prowadzić działalność gospodarczą. Zbiera dane i ustala potrzebne informacje związane z bieżącym stanem dokonywanych transakcji na terenie Unii Europejskiej. Kto powinien korzystać z tego typu systemu i dlaczego warto? Wyjaśniamy te i inne kwestie poniżej.
Przeczytaj również: Kiedy konieczne jest wystawianie świadectwa pochodzenia?
Kto ma obowiązek korzystania z INTRASTAT?
Obowiązkowi korzystania z systemu INTRASTAT podlegają osoby fizyczne, prawne lub jednostki organizacyjne, które nie mają osobowości prawnej. System dotyczy także podatników VAT, jacy dokonują wymiany towarów z innymi krajami UE, jakie nie są przedmiotem zgłoszenia celnego. Tacy przedsiębiorcy powinni dokładnie wypełnić deklarację w systemie INTRASTAT, jeśli w danym roku podatkowym proces przywozu i wywozu towarów przekroczył określony próg. Obowiązek ten dotyczy również przedsiębiorców, którzy przekroczyli tę kwotę w stosunku do składek z obecnego roku. Brak zgłoszenia tych informacji do systemu INTRASTAT może się wiązać z sankcjami.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się agencja celna?
Kiedy należy złożyć deklarację INTRASTAT?
Każdy przedsiębiorca, który podlega przepisom wyjaśnionym powyżej, powinien złożyć tę deklarację za konkretny miesiąc maksymalnie 10. dnia miesiąca następującego po sprawozdawczym. Jeśli do transakcji wewnątrzwspólnotowej doszło w połowie czerwca, wtedy firma musi wszystkie formalności zakończyć do 10 lipca. Wyjątek jest wtedy, gdy dzień ten wypada w niedziele lub święto. Wtedy termin wydłuża się do pierwszej kolejnego dnia roboczego. System na terenie całej Polski obsługuje GUS w Szczecinie.
Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie zgłoszeń realizowane jest w komórkach Wydziału Intrastat Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie odpowiednio z numerów NIP podmiotów, które są do tego zobowiązane. Jeśli przedsiębiorca chce się wyrejestrować z systemu, wtedy warto odwiedzić stronę PUESC Intrastat. W usprawnieniu i dopełnieniu wszystkich formalności pomaga agencja celna Intrastat, która dba o komfort Klientów.
O czym należy pamiętać przy wypełnianiu INTRASTAT?
Firma, której wartość obrotu wewnątrzwspólnotowego nie przekracza w roku kalendarzowym lub poprzedzającym roku sprawozdawczym limitu, są zwolnieni z korzystania z systemu INTRASTAT. Określa się także pewne progi podstawowe i szczegółowe, których dotyczą inne informacje w deklaracji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana