Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka usług galwanizacyjnych
Mianem galwanizacji określamy procesy polegające na uodparnianiu różnego rodzaju materiałów na korozję czy uszkodzenia mechaniczne. Usługi galwanizacyjne świadczy wiele firm zajmujących się wzmacnianiem właściwości ochronnych powierzchni przedmiotów, między innymi wykonanych z aluminium bądź metalu. Czym dokładne jest galwanizacja i co ją charakteryzuje? Jakie usługi wchodzą w jej skład?
Galwanizacja: definicja i charakterystyka
Galwanizacja jest procesem wytwarzania powłok na obrabianym przedmiocie, by wzmocnić jego odporność. Zazwyczaj zachodzi z użyciem prądu przepływającego między elektrodami umiejscowionymi w kąpieli galwanizacyjnej. Do nakładania powłok galwanizacyjnych stosuje się linie galwanizacyjne. Te linie, które w dużej mierze są zautomatyzowane, konstruuje się z wanien ułożonych w szeregi. To właśnie w nich przebiega cały proces nanoszenia danej powłoki na wybraną powierzchnię przedmiotu.
Rodzaje usług galwanizacyjnych
Producent energoelektroniki Markel oraz wielu innych wytwórców podzespołów energoelektronicznych świadczą rozmaite usługi galwanizacyjne, do których zaliczamy choćby anodowanie metali czy chromianowanie aluminium. W powlekaniu galwanicznym używamy miedzi, chromu, niklu, a nawet siarki. Automatyzacja procesów galwanizacyjnych i stały rozwój tej technologii umożliwiają galwanizację wielu przedmiotów o różnej wielkości oraz grubości w dość krótkim czasie.
Czym jest anodowanie metali?
Anodowanie metali prowadzi do elektronicznego utworzenia pożądanej warstwy tlenku na metalowych powierzchniach, w głównej mierze wykonanych z aluminium. Pozwala to na znaczne zwiększenie grubości wierzchniej warstwy elementu metalowego, który dzięki temu jest odporniejszy na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. Proces ten służy też często zdobieniu powierzchni.
Wyróżniamy trzy główne rodzaje anodowania: miękkie, twarde oraz przeprowadzane za pomocą elektrolitu siarkowego. Przy anodowaniu miękkim jako elektrolitu używa się roztworu kwasu chromowego. Za najbardziej skuteczne i gwarantujące najlepszą ochronę uważa się anodowanie twarde.
Na czym polega chromianowanie aluminium?
Ulepszyć antykorozyjne właściwości materiałów aluminiowych można także poprzez chromianowanie. Odbywa się ono bez udziału prądu i służy powstaniu na powierzchni aluminium konwersyjnej powłoki chromu trójwartościowego. Chromianować można też powierzchnie ze stali, mosiądzu, miedzi czy cynku.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana