Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka podstawowych parametrów zanieczyszczeń: BZT5, CHZT, formy azotu, fosfor
Ścieki trafiające do oczyszczalni są zawiesiną zawierającą znaczną ilość, różniących się od siebie pod względem składu chemicznego i właściwości substancji. W celu określenia procedury służącej do usunięcia z nich zanieczyszczeń i wyboru optymalnego przebiegu tego procesu konieczne będzie ustalenie ich kluczowych charakterystyk w tym podstawowych parametrów takich jak BZT5, CHZT, azot i fosfor ogólny, a także niektórych dodatkowych np. form azotu.
Co może się znaleźć w ściekach?
Zawartość ścieków może być zróżnicowana, ponieważ do kanalizacji trafiają często nie tylko substancje składające się na zanieczyszczenia bytowo-gospodarcze, a więc zawartość toalet, woda ze środkami myjącymi czy rozmaite resztki organiczne, ale także różne chemikalia. Wśród zanieczyszczeń płynnych mogą się znajdować ciecze oraz rozdrobnione ciała stałe, w tym rozpuszczone. Będą to także substancje nieorganiczne (m.in. fosforany, chlorki, siarczany, azotany i węglany) oraz organiczne, zwłaszcza niebezpieczne drobnoustroje chorobotwórcze. Firmy zajmujące się utylizacją ścieków muszą więc dokładnie sprawdzać, z czym mają do czynienia, by optymalnie dobierać procesy technologiczne służące do ich oczyszczania.
Przeczytaj również: Kto zajmuje się odbiorem karkasów?
Czym są podstawowe wskaźniki zanieczyszczenia ścieków?
Najważniejsze wskaźniki poziomu zanieczyszczenia ścieków surowych, pokazujące ich skład to BZT5 (biochemiczne zapotrzebowanie tlenu, pokazujące ilość tlenu potrzebną do utlenienia związków organicznych na drodze biochemicznej w warunkach aerobowych), ChZT (chemiczne zapotrzebowanie tlenu, określające ilość potrzebnego do utlenienia metodą chemiczną związków organicznych i niektórych nieorganicznych), a także azot ogólny (Nog, a więc związki azotu nieorganiczne, tj. amoniak, azotany (III), azotany (V) oraz organiczne obecne w wodzie) i fosfor ogólny (Pog, suma wszystkich związków fosforu w postaci ortofosforanów) oraz zawiesina ogólna. Ważne są także dodatkowe cechy, takie jak pH ścieków, OWO (wartość ogólnego węgla organicznego) oraz inne formy azotu (azot amonowy NH4-N, organiczny Norg, azot całkowity Kjeldahla – TKN). Firmą specjalizującą się w obsłudze analitycznej ścieków jest Gea-Nova, zajmująca się także eksploatacją obiektów wodno-kanalizacyjnych, usługami kanalizacyjnymi i asenizacyjnymi, inspekcjami kanałów.
Przeczytaj również: Co grozi za porzucanie opon w miejscach do tego nieprzeznaczonych?
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana