Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Charakterystyka i zastosowania pali DSM
Pale DSM stosowane są w celu wzmocnienia wierzchniej warstwy słabego podłoża pod fundamenty bezpośrednie budynków. Technika ta polega na formowaniu kolumn o średnicy 300 lub 800 mm, powstałych przez zmieszanie gruntu z cementem. W podłożu umieszcza się mieszadło z rdzeniem rurowym, w który wtłacza się zaczyn cementowy. Czym się charakteryzuje taka metoda?
Czym się wyróżniają pale DSM?
Technika kolumn DSM jest szybkim i ekonomicznym sposobem na wzmocnienie wierzchniej warstwy gruntu. Stosowana jest w podłożu pylastym i piaszczystym o niewystarczającej nośności. Pozwala uzyskać o wiele lepsze podłoże gruntowe – cementogrunt. Odkąd zastosowano ją pierwszy raz w Japonii w latach 70, zyskuje coraz większą popularność. Obecnie opracowywane są różne techniki na udoskonalenie tej metody, m.in. poprawa procesu mieszania gruntu czy zwiększenia średnicy pali. Kolumny DSM są bardzo cenione ze względu na swoje zalety i możliwości.
Jakie zalety mają pale DSM?
Kolumny DSM to wspaniała alternatywa dla typowych pali. W trakcie ich tworzenia ogranicza się hałas i wibracje. Dodatkowo inwestor ponosi mniejsze koszty, a cały proces jest znacznie krótszy. Jest to spowodowane m.in. rodzajem wykorzystywanego materiału miejscowego i brakiem potrzeby składowania czy wywożenia dużych ilości urobku. Redukcja wstrząsów i zastosowanie nieszkodliwych materiałów sprawia także, że technika DSM jest bardzo przyjazna środowisku. Skład podłoża może bardzo wpływać na wytrzymałość pali, dlatego przed rozpoczęciem prac fachowcy zawsze zalecają, aby przeprowadzić właściwe ekspertyzy i badania. Profesjonalny proces tworzenia kolumn DSM oferują m.in. profesjonalne usługi geologiczno-inżynieryjne GEOTEST, które ponad wszystko cenią sobie bezpieczeństwo swoich Klientów.
Gdzie stosuje się kolumny DSM?
Pale DSM mają szerokie zastosowanie – przede wszystkim są wzmocnieniem gruntu, dzięki czemu zyskuje większą nośność. Bardzo często stosowane są na terenach, na których występują grunty piaszczyste. Warto również pamiętać, że kolumny DSM nie muszą być używane tylko przed pracami budowlanymi, ponieważ jest to również metoda wzmocnienia podłoża w pobliżu istniejących już obiektów. Parametry kolumn określane są w zależności od warunków gruntowych oraz przekazywanego obciążenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana