Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Cechy chwytaków ręcznych do krawężników
Utwardzanie nawierzchni może być prowadzone z zastosowaniem różnych materiałów od kostki brukowej lub granitowej aż po wylewanie mieszanki mineralno-asfaltowej. We wszystkich przypadkach niezbędne okaże się użycie krawężników zabezpieczających połączenia między poszczególnymi obszarami. Z uwagi na sporą masę elementów, ich montaż wymaga specjalnych narzędzi, w tym odpowiednich chwytaków.
Jak działają chwytaki do krawężników?
Przenoszenie prefabrykatów wykonanych z betonu jest dość uciążliwe ze względu na ich dużą masę. Równie kłopotliwe okazuje się ich pozycjonowanie w miejscu, gdzie mają zostać zamontowane. W celu przyspieszenia i ułatwienia prac oraz zmniejszenia skali strat spowodowanych upuszczaniem elementów, a także wywoływanych przez to zagrożeń dla zdrowia osób zatrudnionych przy utwardzaniu nawierzchni większość wykonawców decyduje się na użycie chwytaków do krawężników. Urządzenia tego rodzaju są wyposażone w rączki, dzięki którym można wygodnie podnosić i transportować materiał, a także szczęki, które opierając się o powierzchnie boczne, zaciskają się na prefabrykacie, gwarantując jego stabilne utrzymywanie pod wpływem samego ciężaru i tarcia między szczęką a betonem.
Jakie są rodzaje chwytaków do krawężników?
Chwytaki do krawężników są dostępne w różnych wariantach. Są one dopasowane zarówno do geometrii prefabrykatów, jak i sposobu ich przenoszenia. W ofercie firmy Jazon z Białegostoku, która specjalizuje się w wytwarzaniu narzędzi brukarskich przeznaczonych do utwardzania nawierzchni, dostępne są chwytaki poprzeczne, które mogą obejmować krawężnik w jego szerokości, a także chwytaki wzdłużne, które „łapią” element w długości, a przy tym mają możliwość zmiany rozstawu szczęk, a tym samym rozmiaru obsługiwanych elementów. Zarówno chwytaki poprzeczne, jak i wzdłużne są wykonywane w wersjach do przenoszenia ręcznego przez dwie osoby oraz jako modele podwieszane, których można używać w połączeniu z wózkiem widłowym lub teleskopowym czy popularną koparko-ładowarką. Oferowane są również chwytaki boczne, gdzie szczęki podchodzą pod element oraz zaciskają się na jego górnej części, co sprawdza się przy ustawianiu pod linkę. Asortyment firmy Jazon obejmuje również chwytaki do innych prefabrykatów, m.in. do rur, płyt chodnikowych czy korytek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana