Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Budowa i działanie tokarek rurowych
Tokarki rurowe to grupa maszyn do metali umożliwiających precyzyjną obróbkę zakończeń i połączeń rurowych, a także pozwalające na specjalistyczne przygotowanie przelotów wrzeciona w szerokim zakresie rozmiaru. Ich stabilna konstrukcja i dodatkowe wyposażenie pozwalają uzyskiwać dokładne parametry detali poddawanych obróbce, wpływają również na komfort pracy operatora i zapewniają dobre tempo pracy. Jak zbudowane są tokarki rurowe? Jaka jest ich zasada działania? W jakich branżach wykorzystuje się tokarki rurowe?
Z jakich elementów zbudowane są tokarki rurowe?
Konstrukcja tokarki uniwersalnej rurowej składa się z wielu zależnie i niezależnie pracujących elementów. Wśród nich można znaleźć:
korpus,
wyświetlacz cyfrowy położenia,
prowadnice,
wrzeciono przedmiotowe,,
skrzynię posuwu,
skrzynię prędkości,
imak nożowy,
śruba pociągowa,
wałek pociągowy,
wałek sterujący,
przekładnia pasowa,
przekładnia gitarowa.
A także dodatkowe oprzyrządowanie tokarki, w tym elementy ustalająco-mocujące, takie jak uchwyty szczękowe dopasowane do rodzaju maszyny i obrabianego elementu, oraz elementy podpierające, w tym konik, podtrzymka stała i podtrzymka ruchoma.
Przeczytaj również: Czy przez technologię CNC zawód tokarza zniknie?
Jak działa tokarka rurowa?
Kształtowanie materiału przy użyciu tokarki rurowej możliwe jest dzięki wprowadzeniu w ruch obrotowy wrzeciono, a w ruch posuwowy narzędzie. Jak wyjaśnia producent obrabiarek do metalu Bulmach, wrzeciono otrzymuje napęd od silnika znajdującego się w korpusie tokarki dzięki przekładni pasowej i skrzyni prędkości. Posuw mechaniczny detalu realizowany jest za pośrednictwem przekładni gitarowej, skrzyni posuwów poprzez wałek pociągowy, a także skrzynię suportów, w której napęd zostaje rozdzielony na realizację posuwu wzdłużnego albo poprzecznego.
Gdzie znajdują zastosowanie tokarki rurowe?
Możliwość precyzyjnej obróbki elementów ze stali, metali kolorowych oraz żeliwa sprawia, że tokarki rurowe mają uniwersalne zastosowanie w warsztatach, narzędziowniach, a także firmach produkcyjnych i usługowych. Wykorzystywane są zarówno do obróbki jednostkowej, jak i tam, gdzie wymiary detali wymagają nieustannej kontroli i dostosowywania parametrów. Sprawdzają się zarówno w realizacji zamówień detalicznych, jak i hurtowych, gdzie wszystkie wyroby mają jednakowe parametry.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana