Badania lekarskie kierowców, zmiany w przepisach od 2020
Zawodowi kierowcy zobowiązani są do przeprowadzania badań lekarskich co 5 lat. Zmiana ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz sytuacji kryzysowych z nimi związanych z dnia 31 marca 2020 roku spowodowały zawieszenie tego obowiązku na czas trwania stanu epidemii. Co to oznacza w praktyce?
Badanie lekarskie kierowców w czasie epidemii
W związku z pandemią COVID-19 aktualne pozostały badania kierowców, których ważność upłynęła po 7 marca 2020 roku. Po odwołaniu stanu pandemii kierowcy zobowiązani są do przejścia badań w ciągu maksymalnie 60 dni. Ponadto, w ciągu tych ustawowych dwóch miesięcy kierowcy muszą także wymienić prawo jazdy na nowe. Regulacje nie dotyczą niezawodowych uprawnień kategorii B - w nowelizacji ustawy nie przedłużono terminu ważności praw jazdy dla kierowców z wadami wzorku. W praktyce oznacza to, że osoby, którym kończy się ważność dokumentu muszą powtarzać badania kierowców zgodnie z wcześniej obowiązującymi regulacjami pomimo trwania pandemii.
Przeczytaj również: Jak wyglądają badania lekarskie dla pracowników?
Jak wyglądają badania lekarskie kierowców?
Zadaniem lekarza medycyny pracy jest stwierdzenie, czy osoba badania ze względu na stan zdrowia nie będzie stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym. Hipokrates — lekarz medycyny pracy Tychy podczas badań przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, mierzy poziom cukru i wysokość ciśnienia, a także ocenia funkcjonowanie narządów wzroku i słuchu oraz równowagi. Na tej podstawie przyznawane są uprawnienia do prowadzenia pojazdów.
Przeczytaj również: Badania kwalifikacyjne kierowców - wszystko, co trzeba wiedzieć
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z 2020 roku
O zasadach przeprowadzania badań lekarskich kierowców mówi obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 10 listopada 2020 roku w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Zgodnie z dokumentem, lekarz medycyny pracy może zlecić konsultacje u lekarzy specjalistów w celu oceny schorzenia. Kandydaci na kierowców oraz kierowcy mogą zostać zatem skierowani do poradni okulistycznej, laryngologicznej, neurologicznej, psychologicznej oraz ogólnej lub na badania pomocnicze, na przykład EKG. Lekarz musi ocenić stopień schorzenia oraz dynamikę jego rozwoju z uwzględnieniem możliwości cofania się choroby lub jej szybkiego postępowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz do artykułu
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana
Komentarze użytkowników
-
Cześć! Fajnie, że poruszyliście temat badań kierowców, bo to temat, który wciąż budzi sporo wątpliwości. Wiele osób nie wie, że cena takich badań nie jest regulowana przepisami (chociaż w internecie można znaleźć błędne informacje), a koszt waha się najczęściej w przedziale 200-450 zł. Warto jednak pamiętać, że jak wszystko, tak i te badania z czasem mogą drożeć. Co ciekawe, trzeba pamiętać, że badanie na prawo jazdy można wykonać tylko u lekarza orzecznika, a nie u zwykłego okulisty, jak często się mówi. Warto więc sprawdzić, czy lekarz posiada odpowiednie uprawnienia. Obecnie także trudno znaleźć lekarza, który wystawi bezterminowe orzeczenie. Standard to maksymalnie 15 lat. Jeśli szukacie więcej informacji, to dużo znajdziecie na stronie „Badania Kierowców – W Czasie Jednej Wizyty” (po wpisaniu tej frazy w Google). A dla chętnych, szczegółowy przebieg badań znajdziecie tu: Przebieg badań. A jakie są Wasze doświadczenia? Ktoś z Was musiał wrócić na badania?